Menu

O Małopolsce

Małopolska obejmuje obszar Karpat Zachodnich i Wyżyny Małopolskiej. To piąte najmniejsze województwo w kraju posiada najczęściej odwiedzane przez zagranicznych turystów miasto, historyczną stolicę Polski – Kraków. Ze stolicy Małopolski turyści mogą wybrać się w podróż po sześciu parkach narodowych.

Wśród najpopularniejszych szlaków turystycznych wiodących przez Beskidy, Pieniny i Tatry jest Karpacki Szlak Rowerowy realizowany przez Sądecką Organizację Turystyczną w latach 2006-2009 r. Rozpoczyna swój bieg na granicy polsko-słowackiej i prowadzi przez Muszynę, Rytro, Stary i Nowy Sącz ,oznaczenie trasy kończy się w Wytrzyszczce , w planach miał być poprowadzony przez Wieliczkę do Krakowa, główny szlak ma długość 175km, łącznie ze szlakami łącznikowymi całkowita długość trasy wynosi 800km. Według szacunków PTTK jest 5 tys. km oznakowanych tras rowerowych, co stanowi ¼ całości dostępnych tras rowerowych w Polsce. Pozostałe trasy to: Velo Dunajec, Szlak wokół Tatr czy Wiślana Trasa Rowerowa, rozpoczynająca się w Jawiszowicach a następnie biegnie wzdłuż Wisły wykraczając poza Małopolskę i biegnąc dalej na północ kraju aż do Gdańska.

Podróżujący nie muszą się martwić o noclegi, w wyżej wymienionych ośrodkach oferta hotelowa jest szeroka i obejmuje pensjonaty oraz hotele. W trakcie podróży mogą również odpocząć w specjalnie do tego przygotowanych punktach, które również zawierają podstawowe wyposażenie służące do naprawy jednośladów, np. pompki rowerowe czy narzędzie umożliwiające wymianę zepsutego koła.

Amatorom zwiedzania poprzez aktywność fizyczną spodobają się dedykowane szlaki turystyczne jak „W krainie wielu kultur” czy „W poszukiwaniu przydrożnych kapliczek” o długości blisko 70 km, jednak cechujące się odpowiednim profilem trasy nawet dla początkujących, bo o niewielkiej sumie przewyższeń, jednocześnie umożliwia zobaczenie zabytków architektury z XIX i XX w. Dla osób o lepszej kondycji i szukających tras z większą ilością przewyższeń szlak: „Małopolskie jabłka i … grzybobranie” będzie trasa ukazującą najpiękniejsze sady owocowe w regionie i sprawdzającą kondycję fizyczną.

W ramach integracji miedzy rowerzystami w Małopolsce organizowano na przestrzeni ostatnich 8 lat Małopolska Joy Ride Festiwal. To 8 dyscyplin związanych z jazdą na rowerze od począwszy od downhillu przez Garmin Enduro skończywszy na zbiorowym Cyklokarpaty Maratonie, przyciągającym co roku setki osób na przełomie maja – w tym roku impreza przeniesiona na sierpień (21-23.08.2020).

Przejazdy wzdłuż Wisły i Pasma Beskidów do podnóża Tatr zapewnią niezapomniane wrażenia, na dziesięć najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce aż trzy nich znajdują się w Małopolsce, regionie przyjaznym rowerzystom.