Menu
Autostrada dla rowerów? Tak, to możliwe. I znajduje się w Małopolsce
2021-10-07

Autostrada kojarzy nam się z szybkim przemieszczaniem. To dzięki nim możemy przejechać w krótkim czasie wiele kilometrów. Według pierwotnego zamysłu były przeznaczone dla samochodów. To właśnie te pojazdy z nich korzystają. Rowery nie zostały jednak wykluczone…

W wielu miejscach w Polsce znajdują się okazałe „autostrady”, po których możemy naszym dwukołowcem poruszać się niezwykle szybkim tempem. Przysporzy nam to wielu emocji i adrenaliny. Uczucia „wiatru we włosach”, które będzie nam wtedy  towarzyszyło, nie da się niczym zastąpić.

Jedna z najlepszych tego typu tras w naszym kraju znajduje się w Małopolsce. Mowa o Wiślanej Trasie Rowerowej (WTR). Jej początek wyznaczony został przy dworcu kolejowym w Wiśle (woj. Śląskie). Koniec natomiast znajduje się w Szczucinie. Łącznie ma aż 311 km.

Jeśli podróżowalibyśmy nią przez całą Małopolską (230 km), po drodze minęlibyśmy m.in. Oświęcim, Kraków, Niepołomice i Nowe Brzesko. Dotarlibyśmy aż do granic województwa Świętokrzyskiego. Przejeżdżalibyśmy również obok Opactwa Tynieckiego, Bulwarów Wiślanych czy Zalipia. Podczas tej wędrówki jest, co podziwiać!

WTR to jeden z największych rowerowych projektów w Polsce. W założeniu końcowym ma liczyć 1200 km długości i obejmować cały kraj. Na ten moment oprócz opisywanego odcinka, inna część znajduje się w woj. Kujawsko-Pomorskim.

Szlak „ciągnie się” wzdłuż doliny rzeki Wisły, co dodaje mu jeszcze więcej uroku. Potencjalni rowerzyści, którzy zdecydują się go przemierzyć, będą z pewnością zachwyceni otaczającymi ich widokami.

WTR jest dobrze oznakowana. Rowerzystów „prowadzi” tabliczka z czarnym rowerem i logiem szlaku. Towarzyszą jej również znaki informujące o odległości do poszczególnych miejscowości. Nawierzchnia nie jest jednolita. Jedziemy asfaltowymi drogami rowerowymi, drogami o niewielkim natężeniu samochodowym. Zdarzają się także odcinki szutrowe jednak jest ich bardzo mało.

Łącznie na całej długości czeka na nas 2,8 km podjazdów i nieco ponad 3 km zjazdów. Jeśli szukacie miejsca, w którym będziecie mogli zaspokoić swoje rowerowe ambicje, WTR jest do tego stworzona. Najwięksi śmiałkowie zmierzą się zapewne z jej całą długością. Ci mniej odważni, mogą wybrać tylko krótkie odcinki. I jedni i drudzy będą się w tym czasie jednak dobrze bawić. I właśnie dlatego została stworzona ta trasa…

Małopolska jest bogata w ścieżki rowerowe. Prezentuje je również materiał filmowy załączony do artykułu.