Menu
Dwa zamki do odwiedzenia przy trasie wokół Jeziora Czorsztyńskiego
2020-11-06

Zamek w Niedzicy został wzniesiony na początku XIV wieku jako twierdza odpowiadająca za obronę północnej granicy Węgier. Aż do 1945 roku zamek był własnością węgierskich rodów. Po II wojnie światowej był zdewastowany, ale w kolejnych latach udało się go odbudować. 

Przed wejściem na zamek znajdziemy znak ostrzegawczy „Uwaga, straszy”. Istnieje wiele legend związanych z historią zamku z Niedzicy m.in. o Janosiku czy Białej Damie. Odwiedźcie zamek w Niedzicy, aby poznać wszystkie opowieści. Dla turystów, którzy poszukują noclegu, zamek w Niedzicy przygotował również pokoje gościnne. Muzeum dysponuje około 54 miejscami noclegowymi, pokoje znajdują się w Celinach i Kurnikach, zabytkowych obiektach położonych blisko zamku. Więcej informacji o noclegu można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Historyków Sztuki lub pod numerem telefonu 18 26 29 489.

Zamek w Niedzicy nie jest dostosowany do potrzeb osób, które mają ograniczoną sprawność ruchową. Wejścia do komnat są niskie, a przejścia wąskie. Do różnych części zamku poprowadzą nas schody kamienne lub drewniane. Powierzchnie w wielu miejscach są bardzo nierówne, a kamienie na dziedzińcu zamku górnego w dodatku mogą być śliskie. Turyści muszą szczególnie uważać w tamtym miejscu. Obecnie, na terenie całego obiektu trzeba poruszać się w maseczkach. Od października zmieniają się godziny otwarcia zamku. Turyści - po znieszieniu pandemicznych ograniczeń - będą mogli zobaczyć zamek w godzinach 9 – 16, bez poniedziałków. Kasa muzeum będzie zamykana o godz. 15:20.

W drugiej połowie XIII wieku powstał gród o nazwie Wronin, czyli obecny Czorsztyn. Na początku był drewniany, z czasem dobudowano do niego cylindryczną wieżę – pierwszy kamienny element na wzgórzu. Wieża nie przetrwała do dziś. W XIV wieku zamek zostaje przejęty z rąk klarysek przez króla. Burzliwe wieki sprawiły, że zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W dawnych czasach gościł tu Władysław Jagiełło, Władysław III Warneńczyk oraz król Jan Kazimierz.

W 1598 roku na zamek napada Olbracht Łaski, właściciel sąsiedniego zamku Dunajec w Niedzicy. Kłopotliwy sąsiad okupuje zamek przez rok i grabi go z cennych przedmiotów. W 1790 roku w dach zamku uderza piorun. Wybucha pożar, a zamek stopniowo popada w ruinę. Niecałe 40 lat później większość zamku zawaliła się. W 1996 roku rezerwat przyrodniczy i ruiny zamku zostają włączone w obręb Pienińskiego Parku Narodowego jako Uroczysko Zamek Czorsztyn. Od października do końca kwietnia - jak tylko zniesione zostaną pandemiczne obostrzenia - zamek można zwiedzać od 10 do 15. Bilety kupimy do godziny 14.40.