Menu
Inwestujcie w turystykę, samorząd tworzy możliwości - zachęca wicemarszałek Małopolski
2020-10-02

- Właśnie ścieżki rowerowe są doskonałym impulsem dla rozwoju branży turystycznej - mówi dla "Aktywnie w Małopolsce" Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego. - Nie chodzi tylko o to, by ktoś jechał na rowerze skądś dokądś, ale o to, by stworzyć nową ofertę turystyczną - by turysta jadący rowerem mógł się zatrzymać, coś zjeść, coś kupić, skorzystać z serwisu rowerowego. Chodzi o to, by powstawały nowe miejsca noclegowe, hotele, mające dla turysty rowerowego specjalną ofertę. Temu właśnie służą inicjatywy takie jak "Małopolska przyjazna rowerzyście" - jest to pewien postulat, ale tak naprawdę również impuls rozwoju gospodarki.

Powtarzamy, że potrzebne są pola namiotowe, pola kempingowe. To podpowiedzi, z których powinna korzystać branża turystyczna, tworząc swoją ofertę, obudowując to, co tworzy samorząd swoimi pomysłami - dodaje wicemarszałek Urynowicz. - Naprawdę, nie ma nic złego w tym, że ktoś widzi tu swój pomysł na zarobienie pieniędzy. Bo przecież z tych zarobionych przez firmy pieniędzy tworzy się przychód i budżet województwa. To wpływa na nasz wzrost gospodarczy i jest jak najbardziej pożądane. Turystyka to nie tylko idea i koncepcja. To także sprawy bardzo praktyczne:  zatrudnienie, zarabianie pieniędzy i ich wydawanie w różnych obszarach. Budżety województw, powiatów, gmin tworzone są dzięki temu, że ktoś ma pomysł na biznes i właśnie dzięki takim zrealizowanym pomysłom my wszyscy się rozwijamy.

W jakich jeszcze miejscach można szukać pomysłów na swój biznes w branży wokołorowerowej - dopytujemy wicemarszałka.
- Jest wiele takich obszarów, bo tak naprawdę nie ma jednego tylko modelu. Zatem nie tylko hotel, ale także tak zwane kwatery prywatne, pola namiotowe... Nie brakuje miejsc, w których potencjalny inwestor powinien szukać pomysłów na siebie. Pamiętajmy, że turysta musi coś zjeść, coś wypić, kupić sobie pamiątkę, znaleźć miejsce zaopatrzenia w wiele rzeczy, które są mu potrzebne na szlaku. Z branżą turystyczną jest też powiązanych wiele innych, choćby transport, noclegi, a i usługi na rzecz zarówno transportu jak i firm hotelarskich, to wreszcie osoby zajmujące się "narracją" - piloci, przewodnicy, osoby pomagające zrozumieć historię danego miejsca, jego specyfikę. (TK)