Menu
Małopolskie ścieżki rowerowe pełne zmian. Teraz jest ich jeszcze więcej
2021-11-04

Remonty dróg, budowy autostrad, wymiana asfaltu. To w ostatnim czasie częsty widok. Drogowcy pracują w pocie czoła i dostosowują nawierzchnię do potrzeb samochodów. Standard cały czas się podnosi. Na szczęście, nie zapomina się także o użytkownikach innych pojazdów.

Wiele zmian zachodzi bowiem również na ścieżkach rowerowych. Małopolska oferta dla pasjonatów dwukołowców jest ciągle poszerzana. Pojawiają się nowe miejsca do rowerowej rekreacji lub modernizowane są te istnieje. Zmian jest wiele.

W gminie Piwniczna-Zdrój, w realizacji jest projekt „Budowa dróg rowerowych wraz z infrastrukturą”. Jego celem jest wprowadzenie zmian w mobilności miejskiej prowadzących do zmniejszenia emisji CO2. W ramach projektu wybudowanych będzie prawie 9 km dróg dla rowerów w sołectwach Młodów, Kokuszka, Łomnica-Zdrój i Wierchomla. Jego wartość to 9 999 543 zł.

- Inwestycja jest na etapie przygotowania koncepcji do dokumentacji technicznej. Ustalamy przebieg trasy w terenie, którędy ją puścić, gdzie jest to niemożliwe z różnych względów. Robimy wszystkie niezbędne uzgodnienia z Wodami Polskimi, sprawdzamy czy nie ma kolizji z terenami prywatnymi czyli dopinamy dokumentację od strony formalnej – wyjaśnia Lidia Dulak z UMiG w Piwnicznej-Zdroju.

W tym roku gmina oddała też do użytku największą taką inwestycję od wielu lat, czyli centrum rekreacyjno rowerowe na Nakle. W skład kompleksu wchodzi budynek, w którym jest serwis rowerowy i pełny węzeł sanitarny z prysznicami. Kompleks, dzięki wybudowanej kładce pieszo rowerowej wpięty jest w międzynarodową sieć tras EuroVelo i wyposażony również w elementy małej architektury: ławki, wiaty, siłownię pod chmurką, mini plac zabaw i pumptrack. Inwestycja pochłonęła niemal 10 000 000 zł.

Nowymi kilometrami rowerowymi może pochwalić się także Stary Sącz. Jeszcze przed budową kanalizacji mówiło się w gminie o tym, że po budowie sieci ulica Piłsudskiego zostanie odtworzona w zupełnie nowym standardzie, a tym samym będzie można pomyśleć o poprowadzeniu trasy rowerowej. Dlaczego to takie ważne? Bo dalej są Mostki, Gołkowice, Gaboń, czyli te sołectwa, które na takie trasy czekają już bardzo długo. I nie chodzi tylko o rekreację, bo coraz więcej osób jeździ na rowerach do pracy, do szkoły czy po drobne zakupy. 

- Ścieżka rowerowa w ciągu ulicy Piłsudskiego w Starym Sączu od ulicy Podegrodzkiej do granicy miasta będzie miała prawie 1 300 metrów – informują władze gminy. I to nie koniec. Trasa będzie wydłużania systematycznie po skanalizowaniu kolejnych sołectw.

Nowymi drogami dla rowerów możemy poruszać się też po Gorlicach. Zostały stworzone przy okazji budowy łącznika ulic Batorego i Kochanowskiego. Ścieżka pieszo-rowerowa po przebudowie skrzyżowania w obrębie ulicy Kochanowskiego, połączyła się z tymi istniejącymi. Oprócz tego, na końcowym odcinku tej ulicy, przy zatoce autobusowej, powstała zadaszona wiata z ławkami i stołem.

Nie pozostaje zatem nic innego jak wsiadać na rowery i testować nowe kilometry ścieżek. To wielka frajda dla wszystkich pasjonatów.