Menu
Oznakujmy te trasy, wiosną będą jak znalazł
2020-11-13

Pliki GPX, nawigacja, mapki, wszystko OK, ale ile razy, próbując utrzymać kierunek na rowerowej trasie myśleliśmy sobie - oj, przydałaby się zwykłą tabliczka na drzewie, a choćby strzałka czy napis na asfalcie...

Nadzieje rodzą słowa Tomasza Urynowicza, wicemarszałka województwa małopolskiego, który w rozmowie z "Aktywnie w Małopolsce" zapowiedział, że oznakowanie szlaków turystycznych, tras rowerowych, jak i związanej z nimi infrastruktury jest wysoko na liście priorytetów samorządu województwa w obszarze wspierania rozwoju aktywnej turystki.

Przy okazji warto przypomnieć, że oznakowanie tras rowerowych niewiele ma wspólnego z trasami narciarskimi, bo nie wiąże się wcale ze stopniem trudności czy też kątem nachylenia podjazdów na trasie. Czasem są tym zdumieni narciarze próbujący swych sił w pieszej i rowerowej rekreacji - jak to, jestem na trasie zielonej, a muszę się wspinać po kamieniach, pod kątem 45 stopni!

Odwołując się do najbardziej popularnej specyfikacji oznaczenia tras pieszych i rowerowych przypominamy co oznaczać mogą kolory tras:

  • Czerwony - to szlak główny, którym wędrówka będzie najciekawsza pod względem oglądanych krajobrazów i przyrody. Stąd właśnie Główny Szlak Sudecki czy GSB (Beskidzki) to właśnie szlaki czerwone. Szlakiem oznaczonym takim kolorem przejdziemy przez grzbiet Czerwonych Wierchów, czerwona jest też Orla Perć, cała droga z Palenicy Białczańskiej przez Morskie Oko na Rysy czy szlak przez Bieszczadzkie Połoniny.

  • Niebieski - trasa dalekobieżna, jak np. szlak prowadzący z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

  • Zielony - krótki, najkrótsza droga do charakterystycznych miejsc regionu.

  • Żółty - krótki szlak łącznikowy lub dojściowy.

  • Czarny - krótka droga dojściowa (ponownie dla miłośników tatrzańskich wędrówek: np. szlaki nad Smereczyński Staw z Hali Ornak czy z Doliny Pięciu Stawów na Kozi Wierch).
  •  

Dla tras rowerowych tabliczka z oznaczeniem szlaku ma inny kształt, taki jak te, ze zdjęcia na naszym Instagramowym profilu. A dlaczego jest nich kolor fioletowy? Bo to specjalne oznaczenie szkieletu sieci tras VeloMałopolska.