Menu
Rowerzyści, nocujący na trasie, wydają rocznie 9 miliardów euro
2020-12-11
Sieć tras rowerowych EuroVelo

20,4 miliona osób uprawiających turystykę rowerową zatrzymuje się na trasie przez jedną lub więcej nocy, a nocujący wydają około 9 miliardów euro rocznie! Dane nie pozostawiają wątpliwości - turystyka rowerowa szybko się rozwija. Na Węgrzech liczba cykli rowerowych podwoiła się w najbardziej atrakcyjnych regionach kraju. Wokół jeziora Cisa wzrost w stosunku do 2019 r wyniósł 168 proc., wokół Jezioro Velence - 200 proc., nad Jeziorem Balaton 185 proc. W regionie elektrowni wodnej Kisköre w okresie od lipca do sierpnia liczba przejeżdżających rowerzystów była 5,5 razy większa niż w 2016 r.

Według badania EuroVelo i Parlamentu Europejskiego, turystyka rowerowa jest związana z ponad pół milionem miejsc pracy we wszystkich krajach Unii, co oznacza, że jest ich więcej niż w przemyśle stalowym, czy branży rejsów wycieczkowych.

Cytowany przez serwis cyclingindustry Jesús Freire z Europejskiej Federacji Cyklistów przekonuje, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowane zostały rekordowe liczby turystów rowerowych w całej Europie. Jego zdaniem obecny kryzys stwarza szansę by wykorzystać podkreślane od lat zalety turystyki rowerowej, która tworzy miejsca pracy, jest zdrowa i zrównoważona. Turystyka rowerowa powinna korzystać z europejskiego funduszu naprawczego, ponieważ spełnia główne europejskie cele odbudowy.

Dotychczasowym sukcesem jest utworzenie funduszu o wartości 3 miliardów euro przeznaczonego na tworzenie i aktualizację wysokiej jakości, bezpiecznych i bezpośrednich tras rowerowych; usługi i udogodnienia przyjazne dla rowerzystów, takie jak hotele rowerowe; promocja wakacji rowerowych; i wreszcie dalszy rozwój sieci Eurovelo. Warto też przypomnieć, że w Europie obowiązują już przepisy, zobowiązujące przedsiębiorstwa kolejowe do uwzględnienia wymogów podróży multimodalnych podczas produkcji nowych i odnawiania starych wagonów kolejowych. (PT)