Menu
Uczestnicy projektu "Aktywnie w Małopolsce" na wyjeździe studyjnym do Genui
2023-02-14

Podczas pierwszego dnia spotkaliśmy się z przedstawicielami biura ds. relacji międzynarodowych miasta Genua - Andreą Menegattim oraz dyrektor Gianlucą Sabą. Kolejne spotkanie w siedzibie miasta odbyło się z Fiorellą Rottino z Biura ds. Rozwoju Działań Turystycznych i Promocji. Rozmowa dotyczyła rozwoju turystycznego miasta oraz pomysłów na wykorzystanie ścieżek rowerowych na jego dalszą promocję. 

Polscy uczestnicy misji wymienili się swoimi spostrzeżeniami i radami dotyczącymi prowadzenia działalności i pracy z klientem w branży turystycznej. Kolejne spotkanie miało miejsce w siedzibie firmy Bike Fever. Podczas spotkania z właścicielami mogliśmy wymienić się doświadczeniami i usłyszeć historię sukcesu włoskiego przedsiębiorstwa. Dodatkowym punktem była wycieczka rowerowa po starym mieście Genui, zapewniona przez właściciela - Lucę Rossettiego. 

Ostatnim spotkaniem pierwszego dnia była wizyta w SeiFuori - znajdującej się na obrzeżach miasta w pięknych okolicznościach przyrody wypożyczalni rowerów oraz organizatora wycieczek rowerowych. Po rozmowie na temat działalności firmy oraz wymianie doświadczeń polsko-włoskich odbyliśmy spacer po wybrzeżu, zwiedzając miejsca, w których właściciele Marco Crovetto oraz Marco Malaspina organizują aktywności sportowe w okresie wiosenno-letnim. 

Przed powrotem do centrum miasta zostaliśmy poczęstowani miejscową focaccią. Wieczornym dodatkowym punktem dnia była wizyta w Oceanarium w Genui, zapewniona dzięki uprzejmości miasta.

Drugi dzień spędziliśmy w położonym 70 km od Genui miasteczku Finale Ligure, które znane jest jako najlepsze we Włoszech miejsce do turystyki rowerowej (szczególnie MTB i enduro). Pierwsze spotkanie odbyliśmy w siedzibie Finale Outdoor Region – konsorcjum zrzeszającego lokalne podmioty turystyczno-sportowe, które organizują aktwyność sportową w regionie. 

Podczas rozmowy z założycielem Marco Marchese oraz dyrektorem Stefano Schiappapietra mogliśmy dowiedzieć się, jak miejscowym podmiotom udało się zjednoczyć w celu lepszej organizacji atrakcji turystycznych oraz sportowych, które generują obecnie zysk dla wszystkich przez cały rok. Dodatkowo, przedstawiciele FOR opowiedzieli o wydarzeniach, które organizują w miasteczku i które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie (m.in. wydarzenia z oficjalnego kalendarza UCI oraz mistrzostwa świata w kolarstwie cross-country, MTB oraz enduro, czy ich autorski 24h wyścig rowerowy). 

Następnie odwiedziliśmy Hotel Medusa, którego właścicielem jest Marco Marchese. Oprowadził nas po swoim obiekcie, pokazując wszelkie udogodnienia wprowadzone specjalnie dla rowerzystów, ale także rodzin z dziećmi. Potem odbyliśmy spacer po starym mieście i nadmorskiej promenadzie – najpopularniejszych miejscach Finale Ligure. Popołudniu spotkaliśmy się z Francesco Gozio – najlepszym profesjonalnym przewodnikiem rowerowym MTB, który pełni również funkcję dyrektora zbliżającego się na wiosnę wyścigu mistrzostw świata w kolarstwie cross-country. 

Po rozmowie na temat organizacji wycieczek oraz zawodów w Finale Ligure przyszedł czas na wymianę doświadczeń i wspólne pomysły na wdrożenie nowych rozwiązań w sektorze aktywnej turystyki. Kolejnym punktem była wizyta w największym lokalnym sklepie i serwisie rowerowym Evolve. 

Następnie udaliśmy się na spacer po historycznej części Finale – Finalborgo. Ostatnim elementem programu drugiego dnia było spotkanie w Muzeum Archeologicznym Finale, w którym poznaliśmy szereg działań miejscowego muzeum, które poza swoją normalną działalnością muzealną oferuje również aktywność dydaktyczną oraz specjalne wycieczki piesze i rowerowe z przewodnikami i archeologami po okolicznych zabytkach i miejscach historycznych. Dodatkowo zostaliśmy oprowadzeni po muzeum, poznając historię Finale od początku istnienia człowieka do czasów dzisiejszych. Na koniec dnia wróciliśmy do Genui, uczestnicy wyjazdu udali się do centrum Genui w ramach czasu wolnego.

Wszystkie spotkania zostały dopasowane pod profil uczestników projektu, miały na celu nie tylko poznanie włoskiego podejścia do aktywnego spędzania czasu oraz sposobów na wykorzystanie miejscowych atrakcji, ale i wymianę doświadczeń pomiędzy Polską, a Włochami. Uczestnicy wyjazdu brali aktywny udział w każdym spotkaniu, zadając wiele pytań i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. 

Wszystkie osoby, z którymi się spotkaliśmy były bardzo życzliwe i chętnie dzieliły się swoją wiedzą, przy okazji będąc otwartymi na różne możliwości współpracy. Odbyte spotkania pozwalają mieć rzeczywistą nadzieję na kontynuację kontaktu oraz wprowadzenie nowych rozwiązań mając na celu usprawnienie aktywnej turystyki w regionie. Uczestnicy wyjazdu wyrażali się bardzo pochlebnie na temat osób, z którymi mieli okazję rozmawiać, jak i samych spotkań.