Menu
W Małopolsce jest się gdzie wybrać na rower. Niezależnie od pory roku
2021-10-28

Zima zbliża się wielkimi krokami. To ta pora roku, w której rowerzystów pojawia się zwykle na ścieżkach zdecydowanie mniej. Ktoś może pomyśleć, że wraz z końcem listopada rower należy głęboko schować na kilka kolejnych miesięcy. Nic bardziej mylnego.

Oczywiście, kiedy na zewnątrz pada śnieg i temperatura spada poniżej zera, nie zaleca się korzystania z usług naszych dwukołowych pojazdów. W ostatnich latach, dni „typowy zimowych” jest jednak bardzo mało. To sprawia, że nawet w połowie grudnia, na ścieżkach, przy słonecznej pogodzie, pojawiają się rowerzyści. W przypadku Małopolski, mają w czym wybierać.

Popatrzmy na to od strony statystycznej. Dostępne jest prawie 900 km infrastruktury rowerowej o bardzo wysokim standardzie. Składają się na nią trasy VeloMałopolska oraz m.in. polski odcinek Szlaku Wokół Tatr, trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego czy VeloKrynica.

60 proc. z nich poprowadzono po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego, 30 proc. po drogach lokalnych o niewielkim natężeniu ruchu. 90 proc. to drogi asfaltowe, a 10 proc. szutrowe. Do tego dochodzi niemal 3 tys. kilometrów szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności. Najpopularniejsze to  Szlak Wokół Tatr, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Wód Mineralnych i Szlak Doliny Karpia.

Także kolarze górscy nie mogą narzekać na brak miejsca. Do ich dyspozycji są bowiem 4 Bikeparki: Bike Park Kasina, Bike Park Kluszkowce, Bike Park Mosorny Groń oraz Babia Góra Trails, Bike Park Słotwiny Arena; 28 pumptracków i zagłębia górskich szlaków rowerowych np. trasy rowerowe MTB w Krynicy - Zdrój.

Sam projekt VeloMałopolska ma się docelowo składać z 8 tras, które przebiegać będą przez każdy region województwa. Dzięki niemu połączone zostaną ze sobą wszystkie największe miasta. Rowere, dojedziemy np. z Nowego Sącza do Tarnowa. Trasy, które wchodzą w jego skład to Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis (EuroVelo4), VeloNatura (EuroVelo 11), VeloPrądnik, VeloRaba, VeloRudawa i VeloSkawa.

Obecnie dla pasjonatów „dwóch kółek” oddanych do użytku zostało już około 650 km tras. Łącznie będzie ich niemal dwukrotnie więcej. To jednak nie wszystko. Przy trasach VeloMałopolska  powstały bowiem Miejsca Obsługi Rowerzystów. Na ten moment stworzono ich 27. Samych wiat, przy których możemy odpocząć jest natomiast ponad 70.

Jeśli zatem zastanawiacie się czy w okolicy są miejsca do rowerowych „szaleństw”, na których was jeszcze nie było, możecie być spokojni. W Małopolsce kilometrów jest naprawdę sporo i wciąż ich przybywa. Nic, tylko korzystać. Każdą porą roku…