Menu
Zmiany w przepisach dla rowerzystów. Sprawdź na co zwracać uwagę
2021-07-13

Rower niejednokrotnie zastępuje nam samochód. Poruszając się nim nie wolno nam jednak zapominać o obowiązujących przepisach ruchu drogowego. Przypominamy, że od 20 maja uległy zmianie. Jakie zasady teraz obowiązują?

Uregulowane zostało wyciągnięcie ręki do sygnalizacji skrętu. Jeśli podróżujemy rowerem i chcielibyśmy skręcić musimy odpowiednio wcześniej i wyraźnie to zasygnalizować. Ręka w tym przypadku zastępuje kierunkowskaz.

Jeśli jedziemy rowerem po chodniku, musimy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępować mu pierwszeństwa i nie utrudniać ruchu. Należy przy tym oczywiście zachowywać szczególną ostrożność.

Na drogach przeznaczonych do poruszania się rowerami mogą pojawiać się hulajnogi elektryczne i innego rodzaju urządzenia wspomagające ruch. Należy więc być bardzo uważnym i mieć oczy „dookoła głowy”.

Według nowych zapisów, nie można już przypinać rowerów w dowolnym miejscu. Zaparkować na chodniku możemy tylko w takich strefach, które są specjalnie do tego przeznaczone. Jeśli ich nie ma, to zgodnie z zapisem należy zostawić rower - „jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi”. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)