Menu
Mamy kolejne dwie kładki rowerowe na polsko-słowackim pograniczu
2020-07-21
Kładka rowerowa w Miliku-Legnavie. Fot. MK

Kolejne  dwie kładki rowerowe, łączące pogranicze polsko-słowackie, powstały w Miliku-Legnavie i Andrzejówce Ługi-Mały Lipnik na terenie gminy Muszyna. To część europejskiej trasy #EuroVelo11, której małopolski odcinek trasy nosi nazwę #VeloNatura.

Po stronie polskiej zakończyły się prace związane z budową dwóch kładek rowerowych na Popradzie w Andrzejówce-Mały Lipnik i Miliku- Legnavie. Po stronie słowackiej, w Małym Lipniku brakowało jeszcze zjazdu/podjazdu.

Dodatkowo w Miliku powstało miejsce odpoczynku z wiatą, WC, stojakami na rowery, tablice informujące o trasie, słupek na panele fotowoltaiczne z ładowarką, oświetleniem LED, samoobsługową stacją napraw. 

Uwaga, na Słowacji trzeba mieć ochronny kask i kamizelkę odblaskową, które są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty.

Kładki w Miliku-Legnavie i Andrzejówce-Mały Lipnik na Popradzie są częścią EuroVelo11 trasy rowerowej, która meandruje po polskiej i słowackiej stronie rzeki.  Eurovelo11 łączy się z VeloKrynica i prowadzi z Muszyny, poprzez Legnavę (Słowacja), Milik, Andrzejówkę, Mały Lipnik (Słowacja), Żegiestów, Sulin (Słowacja), Piwniczną aż do Nowego Sącza.

Trasa biegnie przez malownicze rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe, zachwycając rowerzystów swoimi walorami. Warto po drodze zatrzymać się i zobaczyć m.in. ruiny zamku, Ogrody Magiczne i Ogrody Sensoryczne w Muszynie czy dawną cerkiew, a obecnie kościół św. Anny w Żegiestowie. (MK)