Menu
Muszyna, gdzie turystyka rowerowa łączy się z agroturystyką!
2023-08-16

Jeśli lubisz ekstremalne zjazdy, nie możesz ominąć Parku Rowerowego Wokół Sankolandii, który posiada ok. 100 wyprofilowanych wiraży. Przejażdżka zapewni Ci mocną dawkę adrenaliny i emocji. Jeżeli męczą Cię ostre podjazdy na szczyt trasy, możesz zostać wywieziony specjalnym pojazdem! Dla tych, którzy cenią sobie spokojne i urokliwe trasy, mamy wiele innych atrakcji. 

Zachęcamy do odkrywania niezwykłych zakątków na trasach o różnym stopniu trudności. Przejeżdżając przez gminę Muszyna, możesz wybrać międzynarodową trasę AquaVelo, która łączy uzdrowiska pogranicza polsko-słowackiego. Ponad 230 km pięknych krajobrazów, z których niespełna 17 km przypada na naszą przepiękną okolicę. Trasa oznakowana jest żółtymi tablicami.

Jeśli marzysz o rowerowej wyprawie przez Europę, nie możemy zapomnieć o międzynarodowym szlaku Eurovelo 11. To pomarańczowe tabliczki niebieski znakiem EV11 prowadzą Cię przez Al. Zdrojową, a dalej meandrują doliną Popradu. Niech twoje dwukołowe przygody przeniosą Cię na północ i południe kontynentu! 

Nie zapomnij o naszych lokalnych perełkach! Turystyczna Pętla Muszyńska i Rowerowy Szlak Wód Mineralnych to czerwone trasy, które zapewnią Ci unikalne doznania. Pętla Muszyńska o długości ok. 30 km prowadzi przez urokliwe miejscowości Leluchów, Dubne, Wojkową i Powroźnik. Rowerowy Szlak Wód Mineralnych, o długości 33 km, zabierze Cię z Żegiestowa do Muszyny, mijając m.in. Szczawnik, Złockie i Jastrzębik. Na trasie rozlokowane są liczne sezonowe pijalnie wód mineralnych, w których za darmo ugasisz pragnienie i uzupełnisz cenne minerały w organizmie.

Dla tych, którzy kochają wyzwania, polecamy trasę Wokół Kotylniczego Wierchu. To niebieska trasa typu MTB, która zaczyna się w Szczawniku i biegnie przez Bacówkę nad Wierchomlą, Runek i Złockie-Jasieńczyk, zapewniając ekscytującą jazdę dla wymagających rowerzystów.

Odkrywanie historii i kultury regionu to kolejny atut naszych tras. Karpacki Szlak Rowerowy, również oznaczony czerwonym kolorem, nawiązuje do historycznego szlaku handlowego tzw. węgierskiego. Przez malownicze tereny gminy Muszyna prowadzi z Leluchowa, przez Muszynę do Żegiestowa. Trasa ma długość ok. 25 km. 

Chcesz poczuć ducha przygody między dwoma krajami? Transgraniczny Szlak Rowerowy, oznaczony kolorem niebieskim, zabierze Cię przez zapierające dech w piersiach krajobrazy Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Początek trasy znajduje się w Muszynie, a jej koniec na przełęczy Długie. Gminny fragment ma długość ok. 10 km, a cała trasa ponad 70 km.

Po całym dniu aktywnego zwiedzania warto odpocząć i zanurzyć się w atmosferze agroturystyki. Nasza gmina oferuje liczne atrakcje turystyczne, zabytki oraz unikalne Ogrody Sensoryczne, Ogrody Tematyczne oraz Żywe Ogrody z alpakami i rzadko spotykanymi białymi danielami. To wszystko okraszone niepowtarzalnymi widokami, które pozostaną w Twojej pamięci na długo.

Nie czekaj! Weź swój rower, zaplanuj wyprawę i dołącz do nas w Mieście i Gminie Uzdrowiskowej Muszyna, gdzie turystyka rowerowa łączy się z agroturystyką, tworząc niezapomniane wspomnienia. Szczegóły tras i opisy atrakcji znajdziesz na naszej stronie internetowej: www.muszyna.pl. Do zobaczenia na szlaku!

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki