Menu
Tego jeszcze nie było! Pod tym mostem podwieszą kładkę dla rowerów
2020-09-16

Koniec z przejściem dla rowerów na moście św. Kingi w Starym Sączu, koniec tym samym z niebezpieczeństwem dla rowerzystów i utrudnieniami dla kierowców. Jak to możliwe? Pod mostem powstaje już podwieszana kładka dla jednośladów.

Po obu stronach mostu św. Kingi w Starym Sączu są kluczowe dla regionu odcinki tras rowerowych: EuroVelo i VeloDunajec. Jak je połączyć? Dziś rowerzyści, którzy chcą się dostać z jednej strony na drugą, muszą wjechać na most i skorzystać z przejścia dla rowerów przebiegającego w poprzek konstrukcji.

To wyjątkowo niefortunne i niebezpieczne rozwiązanie, bo most stoi w ciągu drogi wojewódzkiej 969, na której ruch jest - niezależnie od pory dnia – bardzo duży. Jak to wygląda w praktyce? Doskonale obrazuje to załączony do publikacji filmik.

Ale z tym koniec, bo władze województwa podjęły decyzję o budowie pod mostem specjalnej kładki właśnie dla rowerzystów – powstanie tu bezkolizyjne skrzyżowanie tras rowerowych z drogą dla samochodów. Kładka będzie podwieszana – wynika to z topografii terenu. Grunt jest tu wyjątkowo niestabilny i konstrukcję trzeba po prostu skutecznie usztywnić.

Na wieść o przedsięwzięciu zacierają ręce nie tylko sami rowerzyści, ale również władze gminy Stary Sącz. Most oddziela miasto od kąpieliska na stawach a bardzo wiele dzieci udaje się na wypoczynek nad wodą właśnie na rowerach. Gdy kładka zostanie oddana do użytku dzieciaki w końcu będą bezpieczne. Inwestycja o którą gmina apelowała już od wielu lat ma być gotowa jeszcze tej jesieni.