Menu
W Pekinie jest 9 milionów rowerów. A ile w Budapeszcie?
2020-10-21

Dziesiątki milionów ludzi jeździ na rowerze rekreacyjnie. Jazda na rowerze, jako ruch na świeżym powietrzu przyczynia się do poprawy stanu zdrowia społeczności, co wiąże się z oszczędnościami, czy mniejszego zatłoczenia komunikacji publicznej. Ponadto wybierając rower zamiast samochodu stanowimy zdecydowanie mniejsze obciążenie dla środowiska. Mimo kryzysu gospodarczego, Węgry realizują plany z początku roku i inwestują w budowę kolejnych ścieżek oraz dróg rowerowych.

  • Prawie jedna czwarta Węgrów korzysta z rowerów jako głównego środka transportu
  • Rozwój turystyki rowerowej na Węgrzech przyciąga inwestycje
  • Realizacja planów sprzed kryzysu – 15 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych do 2030 roku
  • Powstała nowa trasa rowerowa Budapeszt-Wiedeń – część EuroVelo 6

Wiele państw w Europie i na świecie posiada długodystansowe, często też wygodne i bezpieczne trasy rowerowe. Przyciągają one turystów, chcących poznać dany region jednocześnie uprawiając sport. Podróże rowerowe są szczególnie korzystne dla mniejszych miejscowości oraz społeczności wiejskich, gdzie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie małego i średniego biznesu.

Rowerzyści poszukują niezatłoczonych tras i pięknych widoków. Mimo szalejącej wokół nas epidemii warto poświęcić się temu rodzajowi turystyki, ze względu na minimalny kontakt z innymi ludźmi oraz poprawę odporności poprzez ruch na świeżym powietrzu. Transport rowerowy powinien być promowany nie tylko przez przedsiębiorców i samorządy lokalne, ale również na poziomie państwowym.

W Strategii Węgierskiej Agencji Turystycznej 2030, opracowanej w roku 2017 uwzględniono budowę 15 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych. Potwierdził to ostatnio Tamás Schanda, Sekretarz Stanu ds. Strategicznych i Parlamentarnych w Ministerstwie Innowacji i Technologii Węgier, podczas ceremonii otwarcia nowej trasy Budapeszt-Budakalász-Szentendre. Budowa i modernizacja części odcinka kosztowała 1,378 miliarda forintów czyli niemal 3,8 milionów euro.

Nad potokiem Dera utworzono most rowerowy i trzy miejsca postojowe, rozbudowano także sieć oświetlenia publicznego. Trasa jest istotna nie tylko z punktu widzenia rozwoju turystyki, lecz także ze względu na mieszkańców dojeżdżających do pracy w stolicy. Zmodernizowana ścieżka rowerowa jest częścią trasy EuroVelo 6. To pierwsza europejska ścieżka rowerowa na Węgrzech.

Celem strategii jest także rozwój zielonej turystyki by jak najskuteczniej odciążyć środowisko naturalne. Pomimo wielkich strat jakie poniósł sektor (według polityków Fideszu to jedyna dziedzina dotknięta faktycznym kryzysem na Węgrzech), rząd nie zaniechał inwestycji w rozwój infrastruktury. Przeznaczył także setki miliardów forintów na ratowanie sektora, który uznał za priorytetowy dla funkcjonowania państwa.

Elementem tarczy antykryzysowej była promocja turystyki wewnątrz kraju. Inwestowanie w rozbudowę tras rowerowych ma w tym wypadku sporo sensu biorąc pod uwagę, jak popularnym rozwiązaniem jest ten rodzaj rekreacji na Węgrzech. Aż 22 procent mieszkańców tego kraju korzysta z rowerów jako głównego środka transportu, co daje im trzecie miejsce pośród państw w Europie.

Na Węgrzech popularność krajoznawczej turystyki rowerowej nadal dynamicznie rośnie. Sieć ścieżek rowerowych w kraju stale się rozwija, chociaż stan i konstrukcja dróg różnią się standardem, podobnie jak możliwości rowerowe w dużych i małych miastach. Części sieci brakuje odcinków. Nie ma wątpliwości, że przyszły rozwój sektora musi przebiegać według ujednoliconej koncepcji.

Opracowana przez Węgierską Agencję Turystyczną i wdrażana przez rząd strategia działania zakłada nie tylko renowację i uzupełnienie ścieżek rowerowych, ale także budowę dodatkowych obiektów wzdłuż nich (miejsca odpoczynku, odpowiednie stacje do ładowania rowerów elektrycznych oraz telefonów komórkowych, podobnie jak dzieje się to na Sądecczyźnie, dzięki Centrom Aktywnego Wypoczynku). Pojawiły się także plany stworzenia państwowego portalu rowerowego zawierającego wszelkie potrzebne informacje dla fanów tego typu rekreacji oraz mającego przyciągnąć nowych odbiorców.

Jednym z najważniejszych planów jest połączenie stolic Węgier i Austrii ścieżką rowerową, ponieważ tereny między tymi dwoma miastami Europy Środkowej są nadal mało popularne wśród turystów. Oczywiście zapotrzebowanie na taką trasę było również wyczuwalne w ostatnich latach i wydaje się, że teraz Węgry mogą zrobić kolejny krok w projekcie. Według portalu Index, ścieżka rowerowa będąca częścią EuroVelo 6 ma powstać na prawym brzegu Dunaju, a Narodowa Agencja Rozwoju (NIF )ogłosiła przetarg na budowę ścieżek i mostu pomiędzy Komárom i Gönyű. (Julia Kuchcińska)