Menu
Z "Sądeczaninem" rowerem pętlą przez Jelną Działy
2019-12-07

Tym razem wybierz się z "Sądeczaninem" rowerem do Bartkowej, Gródka nad Dunajcem oraz Jelnej. Gmina Gródek n/Dunajcem czeka. Każdy, kto odwiedził kiedyś te miejscowości, ten wie, że są one godne polecenia.

Liczącą ponad 15,5 km trasę proponuje "Sądeczanin.info", a poprowadzi nas po niej Marek Ryglewicz, pasjonat turystyki rowerowej, sądecki nauczyciel i autor wielu przewodników.

Przygotowani! Więc wyruszany. Dzisiaj

Pętla przez Jelną Działy

Trasa: Bartkowa – Gródek nad Dunajcem – Jelna Działy (czerwony szlak) – Lipie – Gródek n. Dunajcem - Bartkowa (15,6 km)

Wyruszamy z przed DW „Stalownik” główną drogą w kierunku Gródka nad Dunajcem. Pierwszy fragment prowadzi wzdłuż otwartego brzegu Jeziora Rożnowskiego, a właściwie rozległej zatoki. do której wpływa Potok Przydonicki. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie, na którym w lewo jedzie się do Zakliczyna a my po chwili niewielkim podjazdem wjeżdżamy w obszar zabudowany Gródka nad Dunajcem, miejscowości gminnej, która swoim obszarem obejmuje tereny leżące na prawo od Jeziora Rożnowskiego.

Brzeg jeziora na całej długości, od Bartkowej aż po Gródek, jest pięknie zagospodarowany i udostępniony letnikom i turystom, z masą wypożyczalni sprzętu wodnego, plażami i punktami gastronomicznymi. Za Gródkiem niewielki podjazd, następnie zjazd nad kolejną zatokę udostępnioną letnikom.

Tu w lewo odchodzi lokalna droga przez Koszarkę. Jedziemy dalej, ale po kilkuset metrach skręcamy w kolejną lokalną drogę oznakowaną drogowskazem Jelna Działy. Przed nami ostry i długi podjazd. Dojeżdżamy do większego skupiska domów i pod kątem prostym skręcamy w lewo. Jeszcze kilkaset metrów podjazdu i znajdujemy się w jednym z piękniejszych miejsc widokowych na Jezioro Rożnowskie. Bez długiej sesji fotograficznej obyć się oczywiście nie można.

I znowu w drogę, ale nam na grzbiet pozostał naprawdę już niewielki odcinek, tu napotykamy czerwony szlak i kierujemy się teraz na prawo. I znowu kolejne widoki na jezioro i okoliczne wzgórza, ale już po chwili znajdujemy się na rozwidleniu skąd w lewo odchodzi w dół lokalna droga przez Lipie.

Zaczynamy dość szybką jazdę w dół, mijamy budynek szkoły i kilka pojedynczych zabudowań i już po chwili znajdujemy się na głównej drodze. Skręcamy w prawo i po sześciokilometrowej jeździe z przepięknymi widokami na drugi brzeg jeziora wracamy do punktu startu.